kish-17

طبیعت زیبای کیش

جزیره  یزیبای کیش مانند هر منطقه ای از پوشش گیاهی انبوه و تنوع جانوری بالایی برخوردار است و اگر افراد از این موضوع اطلاع داشته باشند علاوه بر اینکه بیشتر لذت می برند ، توجه بیشتری به نگهداری و محافظت از لین فضا ها می کنند . برای اینکه از گونه ی حیوانی آهو محافظت کنند در سال ۶۳ ، ۳۰ راس آهو برای تکثیر و هم چنین افزودن بر جذابیت جزیره ، انتقال دادند . پارک آهوان به همین منظور به وجود آمده است .

انواع پوشش گیاهی کیش

فضا های سبز جزیره ، با درخت های بومی شکل گرفته است که آن ها شامل درخت کهور ، کنار ، گز ، انجیر بنگالی و کرت هستند که انواع آن ها از گونه های حفاظت شده می باشند . در سال گذشته منطقه هایی از جزیره با نوع کهور پاکستانی ، پوشیده شده است .

گونه های حیوانی کیش

علاوه بر آهوان جزیره و پارک آهوان ، این جزیره محل زندگی انواع پرندگان می باشد که طبق آمار های گرفته شده ، حدود ۱۸۰ گونه پرنده را می توانیر در آن جا پیدا کنید که از جمله ی آن ها : بوجانگا ، گلاریول ، زرد پره ، کوکوی ابلق و . .. هستند که بسیار کمیاب و نایاب می باشند . سارگپه جنگلی ، عقاب ماهیگیر ، لیل ، شاهین و . . . از پرنده های شکاری هستند . فلامینگو ، حواصیل ، کاکایی ، پرستو های دریایی ، سبز قبا ، زنبور خور ، سنگ چشم ، بلبل خرما ، مینا ، دم جنبانک ، شهد خوار و . . . از دیگر پرندگان دوست داشتنی جزیره می باشد .

نکاتی که باید رعایت کنید

  • از شکستن و چند تکه کردن شاخه و تنه ی درختان جدا پرهیز کنید .
  • در کنار درخت ها به هیچ عنوان آتش روشن نکنید .
  • آهو ها را در پارک آهو ها ابدا تعقیب نکنید و به دنبالشان ندوید و هم چنین از لمس کردن بدن آن ها و بغل کردن بره آهو ها خودداری کنید .
  • به لانه های پرندگان کاری نداشته باشید و از دست زدن به جوجه های آن ها خودداری کنید .
  • در طبیعت زیبا ، به هیچ وجه آشغال و زباله هایتان را نریزید .
  • به همراه داشتن اسلحه شکاری و . . . خلاف است و اجازه ی همچین کاری را ندارید .

لاک پشت های دریایی

لاک پشت های دریایی از انواع جانوری تحت حمایت کشور می باشد و در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی  (IUCN)، عهدنامه تجارت گونه های گیاهی و جانوری در خطر انقراض (CITES) و هم چنین عهدنامه گونه های مهاجر (CMS)‌ قرار گرفته است در حالی که این گونه از لاک پشت ها در خطر نزدیک بودن به انقراض هستند . لاک پشت های دریایی پوزه عقابی که در کیش پیدا می شوند در آخر های اسفند که فصل تخم گذاری آن ها است در موقع تاریکی شب به ساحل ماسه ای خلیج فارس می آیند و با کمک بال های خود لانه ای را به اندازه جثه ی خود حفر می کنند ( حدودا ۴۰ سانتی متر ) و روی آن را با ماسه می پوشاند تا بچه ها سر از تخم مبیرون بیاورند .  آن ها حدود پنجاه تا شصت روز بعد از تخم بیرون می آیند و با نور آفتاب راه خود را پیدا می کنند و به سطح زمین می رسند . همه ساله تعداد زیادی از مسافران و توریست های خوش ذوق در آخر های اسفند ماه به این مکان می آیند تا منظره های جالبی را که این لاک پشت ها پدید می آورند را ، تماشا کنند .

 

توصیه های گردشگری

از دست زدن به مرجان ها ی جزیره و هم چنین از کندن و یا شکستن آن ها جدا خودداری کنید . در این محدوده ی زیبا به هیچ عنوان قایقرانی نکنید و لنگر نیندازید و ماهیگیری نکنید . قبل از اینکه بخواهید برای غواصی به این محدوده بروید و مرجان های جزیره را زیر آب تماشا کنید ، حتما از توانایی خود در غواصی مطمئن باشید تا به آن ها بر خورد نکرده و باعث نابودی آن ها نشوید . اگر با مرجان های تخریب شده روبه رو شدید ، حتما به کارشناسان محیط زیست اطلاع دهید . محدوده مرجانی سیمرغ یا بیگ کورال فقط برای فعالیت های غواصی آماده شده و از تردد با جت اسکی و قایق های تندرو در این محدوده و همچنین هرگونه فعالیت ماهیگیری در آن بپرهیزید . به هیچ عنوان زباله و آشغال در آن محدوده نریزید و از غذا دادن به ماهی ها خودداری کنید .سعی کنید که ماسه ها را نکنید و حفره هایی در آن ایجاد نکنید ، چون لاک پشت های دریایی در عمق ماسه های تخم خای خود را مخفی کرده اند و منتظر می شوند تا بچه هایشان سر از تخم بیرون آورند .