620466077c427f141effa294382f5fba_XL

سوغات مشهد

حجم تولیدات زعفران ( طلای قرمز ) در خراسان ، حدود ۱۰ ٪ نسبت به قبل افزایش یافته وبه ۲۸۰ تن محصول از ۸۴ هکتار زمین رسیده است . این فعالیت باعث شده تا برای ۱۳۱هزار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شود . افرادی که به مشهد سفر می کنند ، معمولا برای دوستان و آشنایان خود سوغات ، زعفران به همراه می آورند .

معماری مشهد

از بنا های معماری معروف مشهد می توان به خانه ی طالبیان ، خانه ی موسوی ، سرای ترکمن ها ، فرهنگ سرای بهشت و . . . اشاره کرد که طراحی آن تلفیقی از معماری ایرانی و اسلامی است و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند . مشهد دارای دو مرکز و هسته ی اصلی است که از چهار جهت شهر ( شمال ، جنوب ، شرق ، غرب ) به آن دسترسی دارند . این شهر پیشینه ای قدیمی دارند و خانه های آن از طراحی مناسب ، محاسبات دقیق ، ایوان ها ، ستون و سر ستون های زیبا ، تزئینات و . . . بر خوردار است .

خوراکی های خوشمزه مشهد چه نام دارد ؟

جیلی بیلی ، خوراکی بسیار خوشمزه و رنگارنگ ، مخصوص کودکان است که باعث می شود برای کودکان جذابیت داشته باشد . رنگ های این خوراکی بسیار متنوع است و حتی افراد بزرگسال هم از آن ها استفاده می کنند . علاوه بر ظاهر این خوراکی ، بسیار مقوی و دارای پرتئین است و به عنوان دسر بعد از غذا هم می توانید آن را مصرف کنید .  یکی دیگر از خوراکی های خوشمزه و به نام مشهد ، نقل و نبات معروف آن است که از تبلور آب به همراه شکر به دست می آید و با طعم های مختلف ، زعفرانی و . . . وجود دارد . این محصول ، همراه با چایی و دم نوش ها استفاده شده و بسیار نشاط آور است و به دلیل گرم بودن ، دکتر های طب پزشکی قدیم ، از آن برای درمان دل درد و مشکلات ناشی از مزاج سرد ، را بر طرف می کردند .

صنایع مشهد

صنایع بسیار رایج در مشهد مقدس میتوان به صنایع غذایی، نساجی، شیمیایی و کانی غیرفلزی و صنایع قطعه‌سازی و فولاد کشاورزی اشاره کرد که بصورت عمده  مورد استفاده قرار میگیرد ، این شهر از نظر صنعتی در دومین رتبه کشوری بعد از تهران قرار گرفته است ، این شهر تاریخی در سر راه ابریشم قرار داشته و به دلیل مذهبی بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است هم چنین دومین قطب تولید خودرو در ایران می باشد .

ادویه ی معروف مشهد

ادویه ی هفت قلم ، ادویه ای معروف در مشهد است که برای غذا هایی مانند آبگوشت و انواع خورشت ها ، بسیار استفاده می شود . این محصول از ترکیب فلفل سیاه و قرمز ، سماق ، گلپر ، زنجبیل ، زردچوبه به دست می آید .

رستوران شاندیز

این مجموعه برای اولین بار در شهر مشهد افتتاح شده است و به علت کیفیت غذایی شگفت انگیزش جزو بهترین رستوران های مشهد قرار دارد , از غذا های محبوب این رستوران می توان از گوشت سرخ شده و شیشلیک نام برد , شیشلیک این رستوران از آن دسته غذاهایی است که وقتی نامش برده می شود بی اختیار به یاد مجموعه ی پدیده ی شاندیز می افتیم . در این رستوران بدون شک اوقات خوبی را خواهید داشت و پرسنل آن به بهترین نحو از شما پذیرایی خواهند کرد .

غذا های سنتی و خوشمزه ی مشهد

در مشهد ، به علت قدمت تاریخی بسیار زیادی شهر ، غذا های سنتی و محلی بی شماری را می توانید پیدا کنید . آش ماستی ، خورش ریواس ، رشته پلو ، دیگچه ی مشهدی ، کباب شیشلیک شاندیز ، یتیمچه ، چنگالی ، دیزی سنگی ، اشکنه از غذا های معروف شهر است که مردم مهمان نواز شهر ، تجربه ای به یاد ماندنی را با این غذا ها ، برای مسافران رقم می زنند .

سوغاتی از سنت های ایرانی

از سنت های خوب مردم ایران است که معمولا ، وقتی به جایی سفر می کنند ، از صنایع دستی ، مواد غذایی و . . . آن جا ، برای دوستان و آشنایان خود هدیه می آورند . این رسم از قدیم هم چنان پا بر جاست . مشهد ، این شهر دلنشین ، هم سوغاتی های خوراکی و هم صنایع دستی دارد از جمله ی آن ها می توان به زعفران ( طلای قرمز ) ، زرشک ، خشکبار ، انواع ادویه ها ، نقل و نبات ، مهر و سجاده ، انگشتر و زیور آلات ، عطر ، فرش یا قالی و . . . اشاره کرد که افراد را با هر سلیقه ای ، راضی نگه می دارد و در مراکز خرید و فروشگاه های آن وجود دارد  .