آذر ۰۸ ۱۳۹۶ 0نظر

سفر به کیش

کیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی می باشد ، تابستان آن طولانی و گرم بوده و زمستانی ملایم با آب و هوای ملایم و معتدل است ؛ تعادل این آب و هوا بخاطر توده های  هوایی می باشد که از سمت شمال و جنوب غربی به آن وارد می گردد اما اگر به صورت کلی به بررسی بپردازیم کم باران می باشد ، سفر به کیش در تابستان با گرمای مطبوعی که دارا می باشد بسیار مورد توجه و رویایی بوده است و  افراد بسیاری را به این سمت می کشاند ، بارندگی این جزیره عمدتا در زمستان می باشد که بصورت رگبار است اما همین باران دلنشین بوده و باعث بوجود آمدن لحظاتی خوش در سفر مسافران میگردد .

ویژگی های جغرافیايی جزیره

جزیره کیش یک خشکی زیبا و کوچکی است که مانند کشتی ای رویایی در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس به گل نشسته است ، فشار بخار آب این جزیره در اکثر ایام سال در حدی بسیار بالا اسـت که بصورت نسبی به  ۵۰ – ۶۰درصد می رسد . اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از ۹ – ۱۰ درجه می باشد و کاهش دما تا حد یخ و سرما را در این جزیره نمیتوان شاهد بود .

آب و هوای کیش

طبق داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر یک کیلوگرم هوای گرم جزیره در دی ماه به ۱۵ گرم و در تیرماه نزدیک به ۲۵ گرم می باشد ؛ هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین ، دارای گرمای ملایم ومطبوع است که مورد پسند افراد زیادی است  و در این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط مطلوبی قرار خواهد گرفت . از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها با فاصله کمی از هم می باشد . در اردیبهشت هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار است و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و مناسب برای سفری رویایی می باشد . تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه در سال حدود ۱۶درجه است ؛ یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیره می باشد .

پیدایش جزیره کیش

نزدیک به ۲۰۰ میلیون سال قبل در امتداد حرکات صفحه ای قاره ها و فشار آنها بر یکدیگر که با چین خوردگیها همراه بود، شبه جزیره عربستان همراه با قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و در نتیجه (حدود ۶۵ میلیون سال قبل) از آفریقا جدا شد و به آسیا متصل گرید . فشار ناشی از اثر این تحرک که از جنوب غربی به ایران وارد شد، باعث چین خوردگی عظیم این بخش از فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس گردید و رشته کوههای آن عمود بر راستا یعنی در جهت شمال غربی به جنوب شرقی بوجود آمدند . حداکثر ارتفاع رشته کوههای زاگرس نتیجه این حرکات کوه زایی ، قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر در بویر احمد می باشد . ارتفاع رشته کوههای زاگرس از قله دنا به تدریج در جهت خلیج فارس کم شده و ادامه آن در اعماق آبهای خلیج فارس به صورت چین خوردگی هایی در زیر آب پنهان شده است . جزیره کیش و سایر جزیره های تنگه هرمز در خلیج فارس بخشی از این چین خوردگیها و از سازه های زاگرس اند.

کشتی یونانی

کشتی یونانی، به یکی از مکان های دیدنی غیر قابل اجتناب کیش است که تمامی مسافرین به قصد تماشای این بنای دیدنی به کیش سفر می نمایند  و تقریبا تمام کسانی که به سمت این جزیره مرجانی می رود ، عکس سلفی با کشتی یونانی را به عنوان نشانه ای از سفر خود  گرفته و در بین دوستان در فضای مجازی انتشار می دهند ؛ طول کشتی یونانی به ۱۶ متر و وزن آن به ۷۰۶۱ تن می رسد ؛ که در سال ۲۲ در بندر گلاسکو در اسکاتلند ساخته شد که  در روز ۴ مرداد  به ۴۵ هنگام بازگشت از ايران ، به گل نشست . با  تلاش توسط يدك كش هلندي براي بيرون كشيدن اين كشتي نیز به ثمر نرسيد . تلاش‌ های ناموفق زيادي براي بيرون كشيدن آن انجام گرفت و به ناچار سرنشينان كشتي مجبور به ترک آن شدند و بار آن تخليه شد ، زیرا عمليات بيرون كشيدن كشتي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود . اگر به اطراف کشتی یونانی بروید، پارک ساحلی کشتی یونانی در زمینی به مساحت شصت هزار متر مربع با امکانات رفاهی و خدماتی پذیرای شما خواهد بود.

اسکه تفریحی را ببینید

مسافران این شهر سفر به اسکله تفریحی را نیز در برنامه خود قرار می دهند تا از بهترین مکان های کیش دیدن نمایند . اسكله تفريحي یک مجموعه‌ اي است كه امكانات تفريحي ای که دارا می باشد  از قبيل جت اسكي ، قايق هاي پدالي (با ظرفيت چهارنفر) ، قايق هاي ماهيگيري ، قايق هاي پارويي ، سه چرخه هاي آبي ، امكانات غواصی و قايق های كف شيشه‌ای را در اختیار مسافرین قرار می دهد  ؛ اسكله تفريحي كه در مجاورت چند مجموعه ديگر قرار گرفته است  و همچنین بسيار مورد استقبال گردشگران و خانواده ها قرار مي گيرد . ورزش های آبی بسیاری می توان در این اسکله در اختیار داشت.

گشت در پارک ساحلی کیش

کیش، پارک های ساحلی زیبایی دارد که گردش در آن ها اوایل صبح یا شب می تواند جزو یکی از لذت بخش ترین فعالیت ها  باشد . پارک ساحلی مرجان، پارک ساحلی میرمهنا، پارک ساحلی سیمرغ و پارک ساحلی مرد ماهیگیر از جمله پارک های پر طرفدای در این مکان رویایی می باشند .

شهر زیر زمینی کاریز

یکی از مکان های کیش که معمولا در فضای داغ پاساژ گردی و رستوران گردی های جزیره و ورزش های آبی ، فراموش میشود و کمتر مورد توجه قرار میگیرد  ، شهر زیر زمینی کاریز است. این مکان زیبا و دیدنی  کمتر مورد توجه مسافرین قرارمیگیرد . قنات بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین قابل نوشیدن، آب مورد نیاز  ساکنان جزیره را تامین می کرده ؛ قنات کیش از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه ها، قابل مقایسه با قنات های دیگر نقاط ایران نیست ، اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره، نشان می دهد که در زمان خود،‌ از پیشرفتته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده شده است . اگر به سمت کاشان رفتید، شهر زیر زمینی نوش آباد هم فراموش نکنید زیبا بسیار دیدنی و تاریخی است ؛ امروزه، مجموعه قنات با تغییر کاربری به یک شهر زیر زمینی شگفت انگیز در ۱۶ متری زیر زمین بدل شده که بیش از ۱۰ هزار متر مربع وسعت دارد و کاریز کیش نامیده می شود.

 

abbasi

ارسال نظر