poratayi

خواننده “نوایی” درگذشت

کمتر کسی در ایران پیدا می شود که تسنیم “نوایی” را نشنیده باشد. این تسنیم به یاد ماندنی که از سالهای گذشته از رادیو و تلویزیون پخش می شد یاد آور خاطرات گذشته و کودکی بسیاری از افراد می باشد. حال امروز صدایی که تسنیم زیبای “نوایی” را برای ما میخواند خاموش شد.

خواننده موسیقی مقامی “نوایی” به دلیل کهولت سن و بیماری درگذشت. استاد مراد علی سالار احمدی به دلیل عارضه قلبی از مدت ها قبل در بیمارستان مشهد بستری بود که بعد از ترخیص شدن ، شب گذشته در ۲۰ مرداد ماه به دلیل فشار بیماری در  بیمارستان تربت جام بستری و در نهایت دار فانی را وداع می گوید.

مرادعلی سالار احمدی متولد سال ۱۳۱۳ ، نخستین خواننده ای بود که مقام نوایی با صدای دلنشین او ثبت و ضبط شد. هنرمندی از نسل قدیم تربت جام و حافظ و میراث دار مقام و نغمه های دیرینه و کهن خراسان بود.

علاوه بر آثار فاخر و به یاد ماندنی همچون “نوایی” این هنرمند بزرگ با استادانی چون نظر محمد سلیمانی ، مرحوم نور محمد درپور ، مرحوم غلامعلی پور عطایی ، مرحوم ذوالفقار عسکریان ، سرور احمدی ، همراهی و همخوانی کرده است. مراد علی سالار احمدی در جلسه شورای ارزشیابی هنرمندان و نویسندگان کشور که در تیرماه امسال برگزار شد ، در حوزه تخصصی آواز محلی خراسان درجه یک هنری که معادل دکتری می باشد ، را دریافت کرد.